Bezprzewodowa transmisja danych

Lista szczytowych osiągnięć technologii informacyjnej jest długa. Łatwo znaleźć na niej wynalazki przełomowe, które w zasadniczy sposób ułatwiły życie milionom ludzi i otworzyły przy tym szerokie perspektywy dla nowych urządzeń i koncepcji. Teraz zajmiemy się łącznością bezprzewodową, która sama w sobie nie jest przecież niczym nowym. Radiofonia miała się całkiem nieźle już w latach 20.

ubiegłego wieku, a przecież gdyby nie tamte początki, dziś nie byłoby całej reszty. Czas mijał, a dzięki badaniom i innowacjom człowiek nauczył się przesyłać bez kabli nie tylko materiały dźwiękowe. Okazuje się, że można szybko transmitować praktycznie wszystko – obrazy, muzykę, filmy, dokumenty. Obecnie możemy korzystać z bezprzewodowego przesyłu w co najmniej kilku podstawowych technologiach.

Na pierwszy ogień idzie sygnał telefonii komórkowej. Długi czas służyło do tego wyłącznie pasmo GSM, ale od niedawna możliwości są szersze. Sieci UMTS, znane także pod nazwą 3G działają szybciej i sprawniej. W Polsce można z nich korzystać nawet bezpłatnie z wykorzystaniem karty aero2.

Trzeba jednak dysponować telefonem obsługującym 3G lub specjalnym modemem USB podłączanym do komputera. Śmiało poczyna sobie też technologia LTE. Dalej mamy WiFi, czyli spotykane na każdym niemal kroku bezprzewodowe sieci internetowe. Wielu z nas korzysta z nich codziennie dzięki routerom pracującym w domach i w firmach.

Przybywa także hot-spotów, czyli punktów darmowego dostępu do sieci – w kawiarniach, na dworcach czy w centrach handlowych. Typowo pod kątem przesyłu plików rozwinięto natomiast Bluetooth – działa przede wszystkim na telefonach komórkowych. Sprawdź również: bezpieczeństwo systemów informatycznych. Comarch oferuje grupę usług zapewniającą wysokie bezpieczeństwo. 

Sprawdź co to jest outsoursing IT. Zapraszamy również do przeczytania artykułu: hosting domen. Poczyń swoje pierwsze kroki!