Czy łatwo zbudować elektrownię wodną?

Większość z nas, zapytanych o zalety budowania elektrowni wodnych, bez wahania odpowie – są ekologiczne. Niestety, nie jest to sprawa tak jednoznaczna, jak mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. Warto jednak poznać inne zalety, które z pewnością można przypisać temu sposobowi pozyskiwania energii.

Na korzyść małych elektrowni wodnych z pewnością przemawia czas ich konstruowania. Czas, potrzebny do zaprojektowania i wybudowania tego typu instalacji, zwykle mieści się w okresie od roku do dwóch lat. Podczas budowy nie wymagają specjalistycznego sprzętu – zwykle mogą być wykonane przy użyciu powszechnie dostępnych materiałów.

Z racji swojej nieskomplikowanej budowy, przy ich konstruowaniu zatrudnienie może znaleźć miejscowa siła robocza, gdyż praca nie wymaga posiadania fachowych kwalifikacji. Prostota, jaką cechuje się budowa małej elektrowni wodnej, ma znaczenie nie tylko w procesie jej budowania. Proste rozwiązania techniczne gwarantują niezawodność oraz długą żywotność sprzętu.

Ważny jest także fakt, że przy tym sposobie pozyskiwania energii nie ma potrzeby angażowania wysokiej liczby personelu – elektrownie często mogą być stosowane zdalnie.