Czy podróże tylko dalekie?

Często, kiedy myślimy o podróżowaniu, wyobrażamy sobie odległe miejsca, piękne krajobrazy, nowe doświadczenia, które będziemy mogli zdobywać daleko poza naszym miejscem zamieszkania. Ale czy to oznacza, że podróżować możemy tylko tam, gdzie jest daleko, a takie bliskie wyjazdy nie mogą być zaliczane do podróży? Takie myślenie jest błędne. Podróżowanie może się odbywać na różne odległości, a co więcej, może się okazać że blisko nas znajdziemy wiele ciekawych atrakcji, o których wcześniej nie mieliśmy pojęcia. Dlatego, może zamiast planować dalekie podróżowanie, powinniśmy w pierwszej kolejności zapoznać się z tym, co znajduje się blisko nas?

Czy znamy swoje okolice?

Nie ma nic złego w tym, że wybieramy się w dalekie podróże, poznajemy obce kraje i kultury. Warto się jednak zastanowić, czy znamy te najbliższe okolice, miejscowości położone w naszym kraju, które znajdują się bliżej lub dalej? Czy potrafimy powiedzieć, jakie atrakcje tam na nas czekają, jaka jest ich historia, co warto tam zobaczyć? Tak naprawdę nawet podróż po najbliższej okolicy, jeśli będzie odbywała się pieszo albo na rowerach, i będzie nastawiona na poszukiwanie ciekawych miejsc, atrakcji o których do tej pory nie wiedzieliśmy, może okazać się niesamowitą przygodą, do której będziemy chętnie powracali w naszych wspomnieniach.

Dlatego też, zanim zaczniemy wychwalać to, co będzie znajdowało się daleko od nas, na samym początku powinniśmy próbować poznać to, co znajduje się blisko nas, stopniowo zwiększając odległość podróżowania, aby podziwiać także inne rzeczy, które rozmieszczone są w większej odległości. Może się nagle okazać, że nasz region i nasz kraj, ma do zaproponowania znacznie więcej ciekawych rzeczy, niż początkowo sądziliśmy.

Też się trzeba przygotować

Mogłoby się wydawać, że jeśli nasze podróżowanie ma się odbywać w obrębie najbliższej okolicy i nie ma być ono wcale dalekie, to nie musimy się do niego jakoś szczególnie przygotowywać. Prawda jednak jest taka, że takie podróżowanie zawsze musi być odpowiednio zaplanowane, nawet jeśli chcemy odjechać tylko kilkanaście kilometrów od naszego domu. Przede wszystkim musimy się zastanowić ile godzin zajmie nam taka podróż, którą trasę powinniśmy wybrać.

To drugie będzie szczególnie ważne, jeśli na takie zwiedzanie wybieramy się z dziećmi, bo może się okazać, że niektóre drogi będą zbyt ruchliwe i niebezpieczne, aby poruszać się po nich z dziećmi. Warto także zaplanować co chcemy obejrzeć i ile mamy na to wszystko czasu. Nie mówiąc już o przygotowaniu odpowiedniej ilości jedzenia i picia, tak abyśmy mieli siły na zwiedzanie i powrót do domu. Jak się okazuje podróżować można daleko, ale i blisko. Co więcej, do jednego i drugiego trzeba się odpowiednio przygotować, a to oznacza, że zawsze trzeba sobie dać sporo czasu, na odpowiednie zaplanowanie wszystkiego.

Tylko wtedy będziemy mieli pewność, że dobrze będziemy wspominali taką podróż i miejsca, które udało nam się podczas niej zwiedzić.