Czym jest telekomunikacja?

Najprościej telekomunikację można zdefiniować jako transmisję informacji na odległość. Jest to zarówno dziedzina nauki, jak też techniki, która obejmuje swoim zasięgiem sposoby przetwarzania informacji, ich kodowanie, sprzęt o określonym przeznaczeniu, teorie propagacji, sieci telekomunikacyjne i inne kwestie.

W dzisiejszych czasach telekomunikacja silnie związana jest z informatyką, ponieważ żyjemy w czasach komputerów i Internetu. Wcześniej jednak mówiło się o telekomunikacji na przykład w kontekście telegrafu czy też zwykłego telefonu.

Współcześnie sprawne przekazywanie informacji na odległość jest bardzo ważne dla światowej gospodarki, a także dla innych dziedzin. Procesy globalizacyjne nie zachodziłyby tak szybko, gdyby telekomunikacja nie była tak daleko posunięta.

Z pewnością, w przyszłości prędkość przesyłania danych będzie jeszcze szybsza, a „szybki” Internet będzie powszechnie dostępny. Takie są wymogi współczesności i dlatego przedsiębiorstwa muszą starać rozwijać omawiane zagadnienia. Dowiedz się również jak zminimalizować skutki awarii. Sprawdź: bezpieczeństwo systemów informatycznych. Dzięki temu unikniesz katastrofy!