iPad w szkole. Pomoc i ułatwienie czy bolączka pedagogów?

www.ecocomplex.com.pl

Pomysł związany ze stosowaniem iPadów lub innych tabletów jako podręczników w szkołach narodził się stosunkowo niedawno. Ma on być stosowany już od szkoły podstawowej, zatem od samego początku edukacji naszego dziecka. Oczywiście istnieje wiele zalet, jak i wad tego podejścia do nauczania, zatem trudno jednoznacznie określić, czy warto. Obydwie strony mają jednak wiele racji, co jeszcze bardziej sprawia, że ciężko jest zająć stanowisko w tej kwestii. Z jednej strony, uważa się, że technika z każdym dniem idzie do przodu, więc powinna uczestniczyć także w edukacji.

Przeciwnicy stosowania tabletów mówią jednak, że poprzez ich wprowadzenie jeszcze bardziej zaniknie sztuka ręcznego pisania. Jak wiadomo, na zakup tabletu nie może sobie pozwolić każdy. O ile zatem szkoły posiadałyby na swoim wyposażeniu sprzęt do wypożyczenia, o tyle cała ta inicjatywa miała by w ogóle rację bytu. Sam pomysł stosowania urządzeń elektronicznych w celach edukacyjnych nie jest aż tak nowy, ponieważ już od wielu lat mogliśmy się spotykać z chociażby edukacyjnymi grami i programami dla dzieci na komputer. Jednakże cała ta kontrowersja związana z wprowadzeniem tabletów do szkoły wiąże się z tym, że byłoby to przedsięwzięcie na dużą skalę, przez co dość ryzykowne.

Nic więc dziwnego, że nie każdy dyrektor szkoły chciałby, aby u niego wprowadzono takie usprawnienia. Ostateczna decyzja powinna zależeć także od rodziców dzieci oraz pedagogów.

Jak wygląda stosowanie iPadów w szkole?

Tablety są wyposażone w aplikacje edukacyjne dostosowane do ich potrzeb, to znaczy w zależności od danej klasy, a nawet dodatkowych zainteresowań. Nauczyciele również posiadają swoje urządzenia, dzięki którym mogą się wraz z uczniami komunikować, a także sprawdzać przesyłane przez nich zadania domowe. Znacznie usprawnia to zatem proces wymiany informacji, ponieważ jej prędkość zależy jedynie od łącza internetowego.

Głównym celem stosowania w edukacji tabletów jest pomoc dzieciom w zaangażowaniu się w naukę. Często posiadając taki gadżet przychodzi im ona łatwiej i szybciej. Oczywiście są także wady stosowania tabletów, jednak nie bez znaczenia jest także fakt, iż dzieci nie muszą już każdego dnia dźwigać do szkoły ciężkich książek i zeszytów. Nauka poprzez iPada powoduje, że ich plecy są znacznie odciążone, jednak z drugiej strony długie wpatrywanie się w ekran może z czasem powodować jakieś problemy ze wzrokiem. Nie da się zatem jednoznacznie ocenić tego pomysłu, a jedyne co można zrobić to czekać na pierwsze efekty tego typu nauczania.