Jak podróżować z dziećmi?

Im dalszą mamy podróż w planach, tym bardziej musimy się do niej przygotować. Nawet jeśli podróżujemy sami, albo w gronie samych dorosłych, to może się okazać, że długa podróż samochodem czy samolotem, będzie wyciągała z nas to co najgorsze. Będziemy zmęczeni, rozdrażnieni, zniechęceni, a wówczas niewiele będzie potrzeba, aby doszło do kłótni i nieprzyjemnych sytuacji. Jeśli mamy podróżować z dziećmi, to może się okazać, że nawet zdecydowanie krótsza podróż, zamiast być przyjemnością, zamieni się w prawdziwy koszmar.

Dlatego też, warto się zastanowić jak podróżować z dziećmi, aby mimo wszystko, wspominać taką wyprawę z przyjemnością i uśmiechem na twarzy.

Wszystko dobrze zaplanujmy

Przede wszystkim podróżując z dziećmi, powinniśmy mieć wszystko dobrze zaplanowane. Nie można iść tutaj na żywioł i wychodzić z założenia, że jakoś to będzie, a jeśli pojawią się problemy, to zaczniemy improwizować. Wówczas takie podróżowanie zamieni się w torturę, bo dzieci będą już tak zniechęcone, że trudno będzie je uspokoić, a wówczas my także łatwo ulegniemy zdenerwowaniu i sytuacja się jedynie zaogni.

Dlatego też, przed podróżą z dziećmi, powinniśmy dokładnie sprawdzić, ile ma zająć nam taka jazda i przemyśleć, co jaki czas chcemy robić postój. Będzie czas na zjedzenie czegoś, zaspokojenie pragnienia, załatwienie potrzeb fizjologicznych, ale także wyprostowanie się i pobieganie, dzięki czemu dzieci będą mogły trochę spożytkować swoją energię. Dodatkowo warto podczas podróżowania z dziećmi przygotować różnego rodzaju zadania, które będą miały sprawić, że ten czas podróży nie tylko minie ciekawiej, ale również upłynie znacznie szybciej. Oczywiście takie propozycje zabaw muszą być dopasowane do wieku naszych najmłodszych pasażerów, nie mniej nie powinniśmy mieć większych problemów z ich wymyśleniem.

Jak to może wyglądać?

W przypadku mniejszych dzieci, takich kilkumiesięcznych, z którymi jeszcze podróżujemy z tyłu, możemy wybrać różnego rodzaju zabawki. Po prostu w czasie jazdy będziemy co jakiś czas wyciągali jedną zabawkę, dawali dziecku, a kiedy ono się nią znudzi, będziemy ją zabierali, a damy coś innego. Po drugie warto przy starszych dzieciach wymyślać zabawy w stylu, co kto widzi za swoim oknem, albo polegające na liczeniu mijanych domów, bocianów czy stacji benzynowych. Tutaj mamy całkowitą swobodę, a jeśli wcześniej się przygotujemy i nasze dzieci potrafią już pisać, to możemy przygotować kartkę, na której będzie wypisane czego mają szukać podczas podróży i będą mogły od razu notować to, co udało im się zaobserwować.

Sporym ułatwieniem podróżowania z dziećmi, może być także muzyka, oczywiście ta ulubiona naszych dzieci. Jeśli jeszcze będziemy wspólnie śpiewać poszczególne utwory, to może się okazać, że cała trasa minie nam nie tylko szybko i przyjemnie, ale także wśród śmiechów i dobrych humorów. Zobaczmy jak można zaplanować podróżowanie z dzieckiem, tak aby było ono przyjemne, radosne i żebyśmy je z chęcią wspominali. Jeśli wszystko dobrze zaplanujemy, może się okazać, że będzie ono znacznie łatwiejsze, niż początkowo sądziliśmy.