Jak uczyć dziecko mówić?

Każdy rodzic chce, aby jego dziecko jak najlepiej się rozwijało. Dlatego właśnie inwestujemy w różnego rodzaju zabawki edukacyjne i kreatywne, aby mieć pewność, że odpowiednio stymulujemy mózg naszego dziecka.

Dla wielu rodziców istotne jest również to, kiedy ich dziecko zacznie mówić. Niby wiemy, że jedne dzieci mówią szybciej, inne później, ale jednak chcielibyśmy, żeby nasze dziecko zaliczało się do tej pierwszej grupy.

Dlatego też warto wiedzieć, jak uczyć dziecko mówić, tak aby mieć pewność, że w odpowiedni sposób wpływamy na jego rozwój również w tym zakresie.

Mówmy do dziecka od samego początku

Przede wszystkim jeśli zastanawiamy się nad tym, jak uczyć dziecko mówić, to powinniśmy zdawać sobie sprawę z tego, że od samego początku musimy jak najwięcej mówić do dziecka.

Co więcej, nie ma znaczenia to o czym będziemy mu opowiadać, ale zamiast tego ważne jest to, abyśmy mówili wyraźnie, bez niepotrzebnych zmiękczeń i zdrobnień. To oznacza, że możemy dziecku opowiadać o tym co robimy, co widzimy, możemy mu śpiewać, ale też nic nie stoi na przeszkodzie, aby już kilkudniowemu dziecku czytać na głos.

Może się okazać, że stanie się to dla nas czymś normalnym, a im więcej nasze dziecko będzie nas słyszało, tym szybciej przyswoi sobie mowę.

Jakie zabawki wybieramy

Może nam się wydawać, że dziecko nie rozumie co do niego mówimy, ale musimy mieć pewność, że rejestruje dźwięki i w ten sposób zbiera potrzebną mu wiedzę.

Dlatego też jeśli zastanawiamy się jak uczyć dziecko mówić, to powinniśmy zwrócić uwagę na zabawki edukacyjne, które wybieramy dla naszego dziecka. Powinny one mieć regulowaną głośność, ale przede wszystkim dźwięki, które będą się z nich wydobywały muszą być wyraźne i brzmieć tak jak powinny.

Im mniej w naszej mowie będzie zdrobnień, których być nie powinno, im ładniejsza, wyraźniejsza i bardziej poprawna będzie nasza mowa, tym szybciej nasze dziecko nauczy się mówić i co więcej, będzie to robiło w poprawny sposób.