Konserwator zabytków powie nam, co możemy zrobić

Czasami patrzymy na jakąś kamienicę, która ma już kilkadziesiąt a może i kilkaset lat, zastanawiając się dlaczego nikt jej nie wyremontuje. Denerwujemy się, że coś co mogłoby się pięknie prezentować niszczeje, ale jednocześnie nie zastanawiamy się nad tym, że dany budynek może być uznany za zabytek, a co się z tym wiąże, żeby można go było wyremontować, trzeba spełnić wiele różnych wytycznych.

Odpowiednia ochrona

O zabytkowe rzeczy trzeba dbać, bo to one łączą nas z historią i mogą nam pokazać jak żyły pokolenia, które były przed nami.

To też oznacza, że powinniśmy dołożyć starań, aby zabytki zachowały swoją formę, aby nawet podczas remontów były odświeżane, ale żeby nie były w żaden sposób zmieniane, żeby nie ingerowano w ich wygląd. Dlatego też, zanim zaczniemy remont jakiegoś zabytku musimy najpierw postarać się o różnego rodzaju zgody i pozwolenia. Dopiero kiedy udowodnimy, że znamy się na takich pracach, że zdajemy sobie sprawę z tego jak bardzo są one ważne i że faktycznie możemy je przeprowadzić w prawidłowy sposób, będziemy mogli zająć się ich wykonaniem.

Ale będziemy musieli uważać na dobór każdego z materiałów, a to także może sprawić, że nie tylko te prace będą się przeciągały w czasie, ale także będą pociągały za sobą spore koszty. Co więcej, nawet kiedy będziemy mieli stosowne pozwolenia i będziemy mogli przystąpić do pracy, cały czas będziemy pod nadzorem konserwatora zabytków.

Czym się będzie zajmował?

Praca konserwatora zabytków nie jest łatwa.

Z jednej strony będzie zależało mu, aby dany zabytek został odnowiony, aby kolejne pokolenia mogły się nim zachwycać, a będzie to możliwe tylko wtedy, jeśli zostanie on uchroniony przed popadnięciem w ruinę. Z drugiej jednak strony będzie musiał dopilnować, aby wszystkie wykonywane prace odbywały się z wytycznymi, aby każdy odnowiony element był jak najbardziej zbliżony wyglądem do oryginału. To oznacza, że konserwator zabytków podczas swojej pracy będzie musiał być wyczulony na najdrobniejsze szczegóły, bo nawet zmiana kolorów może sprawić, że ostateczny efekt nie będzie taki, jak być powinien.

Jeżeli mamy do remontu zabytkową kamienicę to musimy się liczyć z tym, że będziemy musieli spełnić wiele wymogów i nie będziemy mogli jej wyremontować według własnego upodobania. Będziemy musieli się tutaj trzymać wytycznych, które otrzymamy od konserwatora zabytków, tak aby końcowy efekt był jak najbardziej zbliżony do oryginału.