Kościół św. Antoniego w Ostrołęce

Przebywając w Ostrołęce, mieście położonym w województwie mazowieckim, warto poświęcić chwilę, by zobaczyć przepiękny Kościół św. Antoniego. Jest to barokowa świątynia rzymsko-katolicka, wybudowana w latach 1666-1696 z fundacji Tomasza Gocłowskiego.

Budowla to jeden z najstarszych, a zarazem najbardziej znanych i cennych zabytków Ostrołęki. Kościół jest budowlą jednonawową, stworzoną na planie krzyża. W jego wnętrzu znajduje się dziewięć wspaniałych ołtarzy.

W centralnym punkcie świątyni wisi obraz, przedstawiający św. Antoniego z Dzieciątkiem. Malowidło pochodzi z początku XVIII wieku.

Ponadto, w kościele znajdują sie również zabytkowe, XVIII-wieczne organy. Na szczególną uwagę zasługuje bogato zdobione, halowe wnętrze świątyni. Uwagę przykuwa zwłaszcza sklepienie kolebkowe z lunetami.

Ściany, jak i sklepienie zdobione są rokokowymi freskami, wykonanymi w latach 1762-1764 przez bernardyna – Walentego Żebrowskiego. Malowidła przedstawiają między innymi sceny z życia św. Antoniego Padarewskiego.