Maszyny wirtualne

Tematyka chmur obliczeniowych jest bogata i miejscami skomplikowana, choć ogólny opis ich działania nie jest specjalnie złożony. Zagłębiając się nieco w temat możemy wskazać pewne szczególnie interesujące elementy, które są związane z cloud computing i momentami wykraczają poza tę wąską dziedzinę IT.

Doskonałym przykładem takiego elementu są maszyny wirtualne, które na ten dzień odgrywają coraz poważniejszą rolę w całej branży informatycznej. Co rozumiemy pod tym pojęciem? Otóż maszyną wirtualną jest autonomiczne środowisko programistyczne, w którym można uruchamiać aplikacje, gry, systemy operacyjne oraz rozmaite narzędzia.

Chodzi tu o takie wytwory informatyki, które wymagają odrębnego środowiska – nie wystarczy im jedynie dany system operacyjny na komputerze stacjonarnym czy telefonie komórkowym. Obecnie jako typowe przykłady takich maszyn wymienia się Javę czy VirtualBox.

Maszyna może mieć konkretne zastosowanie w przypadku chmur obliczeniowych, a to dlatego, że poza statycznymi danymi coraz częściej trafiają tam kompletne programy. Ich zastosowania bywają rozmaite – mogą to być aplikacje do obróbki graficznej, odtwarzacze multimediów oraz masa innych użytecznych narzędzi.

Wirtualna maszyna sprawdza się także jako sposób zaprezentowania możliwości programów dedykowanych innym platformom. Przykładowo na stronie WWW przeglądarki Opera można z poziomu zwykłego komputera testować działanie jej mobilnej wersji – w tym przeglądać inne serwisy.

Gracze zapewne dobrze znają pojęcie emulatora. Jest on niczym innym, jak maszyną wirtualną.

Dzięki takiej sprytnej aplikacji użytkownik systemu Windows może cieszyć się grami na Pegasusa, Nintendo 64 czy klasycznymi tytułami z automatów.