Obuwie ortopedyczne a profilaktyczne – różnice

Stopy to ta część naszego ciała, która stanowi jego podstawę i podporę. Ich prawidłowy rozwój warunkuje nie tylko odpowiednią postawę ciała, ale też decyduje o braku zwyrodnień kręgosłupa czy stawów. Właśnie dlatego, tak ważne jest aby już od najmłodszych lat starać się wybierać jedynie komfortowe i wygodne dla stóp obuwie. Nie da się ukryć, że zwłaszcza w okresie wzrostu dzieci są one najbardziej podatne na różnego rodzaju schorzenia ortopedyczne – warto starać się ich za wszelką cenę uniknąć. Pomóc mogą w tym buty profilaktyczne i ortopedyczne, które to bardzo często są ze sobą mylone. Obuwie profilaktyczne to przede wszystkim takie, które wspiera prawidłowy rozwój stopy dziecka.

Skonstruowane jest ono tak, aby stanowić maksymalną podporę dla kształtującej się dopiero stopy. Dba aby noga się nie przekrzywiała, a dodatkowo bardzo często umożliwia włożenie spersonalizowanej wkładki ortopedycznej. W związku z tym, obuwie profilaktyczne ma na celu ochronę stopy dziecka zanim jeszcze pojawią się jakiekolwiek schorzenia lub zwyrodnienia. Warto zatem inwestować w buty te nawet jeśli nasze dzieci nie mają stwierdzonych żadnych wad postawy oraz stóp. Poprzez noszenie profilaktycznego obuwia zmniejszą ono znacznie prawdopodobieństwo pojawienia się problemów z codziennym funkcjonowaniem. Nieco inne działanie odznacza jednak obuwie ortopedyczne, ono z kolei na celu korygowanie zaistniałych już nieprawidłowości.

Buty ortopedyczne charakteryzuje specjalnie wyprofilowany kształt samego buta, ale też wewnętrznych wkładek. Specyficzna konstrukcja konkretnych modeli ma na celu poprawianie oraz zapobieganie dalszemu pogłębianiu się wad. W przypadku osób, u których nie ma już możliwości korekcji konkretnych wad, obuwie to daje potrzebne wsparcie i umożliwia codzienne funkcjonowanie.

Rodzaje wkładek ortopedycznych

Na rynku mamy obecnie dostęp do naprawdę bogatej oferty przeróżnych wkładek ortopedycznych. Mają one nie tylko inne funkcje, ale też zakres działania, cenę oraz materiał. Zazwyczaj spotkać możemy się z takimi wykonanymi z silikonu lub miękkiego żelu, ich zaletą jest przede wszystkim łatwość dopasowywania się do różnych kształtów stóp.

Wśród rodzajów takich wkładek są między innymi wkładki dla osób z wadami stóp. Stosują je ludzie cierpiący między innymi na płaskostopie poprzeczne. Przy kupnie konkretnych wkładek warto pamiętać o tym, że powinny one zostać najlepiej dopasowane indywidualnie przez specjalistę. Mogą one się przydać także w walce z deformacjami palców, takimi jak na przykład palce młotkowate. W przypadku tego schorzenia zmniejszają one przede wszystkim ból na przodzie stopy. Ich dobroczynnego działania mogą także doświadczyć osoby z palcami szponowatymi.

Nie da się ukryć, że na rynku jest także szeroka gama wykładek dedykowanych osobom z haluksami. Zmniejszają one tarcie i ból a dodatkowo starają się równomiernie rozłożyć ciężar całego ciała.