Technika malowania na szkle

Szkło towarzyszy naszej cywilizacji od setek lat. Wykorzystujemy je do dekoracji i produkcji przedmiotów codziennego użytku. Potrafimy wykonać z jego zastosowaniem najróżniejsze kształty i formy. Chętnie kupujemy je do swoich domowych gospodarstw. Popularna stała się technika zabarwiania szklanych powierzchni przeróżnymi kolorami, co przekłada się na wzrost ich atrakcyjności. Poniżej znajdziesz parę ciekawostek na temat techniki malowania na szkle. Mając zestaw specjalnych farb możesz samodzielnie podjąć się wykonania kilku autorskich wzorów.

Szkło w kolorach tęczy – jak malować szklane powierzchnie?

Aby samodzielnie móc ozdobić szklaną powierzchnie butelki, szklanki, talerzyka czy zwykłej tafli szkła należy przede wszystkim zaopatrzyć się w niezbędne narzędzia do wykonania tego zadania i minimalną, podstawową wiedzę. Pozyskamy ją nie tylko z specjalistycznych kursów, ale również z Internetu i książek. Powstało wiele materiałów szczegółowo omawiających czym jest technika malowania na szkle. Warto po nie sięgnąć zanim przejdziemy do praktyki, ponieważ wiedza teoretyczna przełoży się na udoskonalenie efektu końcowego naszych działań. Elementami potrzebnymi do pracy z szkłem są przede wszystkim szklany materiał oraz specjalne farby przeznaczone do zdobienia tego typu powierzchni. Technika malowania szkła opiera się na wykorzystaniu różnej grubości pędzli. Szersze będą niezbędne do wykonania tła, a węższe pozwolą na stworzenie niepowtarzalnych wzorów – zarówno większych jak i drobniejszych.

Warto dodać, iż malowanie będzie wymagało dostępu do bardzo dobrego źródła światła. Ponieważ misterne wzory ciężko profesjonalnie wykonać w półcieniu. Technika malowania na szkle zakłada również możliwość mieszania ze sobą różnych par barw, by uzyskać kolory nieobecne w podstawowej palecie. Korzystając z tej możliwości nie tylko zaoszczędzamy na droższych materiałach, ale przede wszystkim tworzymy samodzielnie unikatowe zabarwienie, jakie nie każdy będzie w stanie powtórzyć. Przeglądając filmiki instruktażowe w sieci oraz podręczniki traktujące o technikach malowania na szkle, natkniemy się na wiele propozycji wykonania tej sztuki. Można ozdobić nie tylko okna w łazience, ale także na pozór nieprzydatne butelki po winie. Dzięki umiejętnościom artystycznym staną się one pięknymi wazonami, jakie nadają się na wyjątkowe prezenty. Podobnie jest w przypadku znudzonej zastawy obiadowej czy szklanek. Malowanie na szkle to szansa na podarowanie im nowego życia. Niezbędne jest pamiętanie o pokryciu zamalowanych powierzchni warstwą substancji chroniącej przed zmyciem wykonanych malowideł. Omawiana technika malowania zakłada, że w zabezpieczeniu rękodzieła może pomóc lakier. Jego nałożenie nie zabiera dużo czasu, choć zapach substancji nie należy do najprzyjemniejszych. Dlatego najlepiej przelakierować powierzchnie na zewnątrz. Wtedy unikamy potrzeby wietrzenia pomieszczeń domowych i bólu głowy.

www.mojeubezpieczenia24.pl