Zamek w Baranowie Sandomierskim

Zamek w Baranowie Sandomierskim to jedne z najpiękniejszych przykładów budowli tego typu w Polsce. Obiekt często nazywany jest „perłą architektury renesansowej” lub „małym Wawelem”.

Nic w tym dziwnego, gdyż wspaniała konstrukcja budowli co roku przyciąga setki turystów z całego świata. Zamek został zbudowany wedle projektu Santiego Gicciego w latach 1591-1606.

Stanowił główną siedzibę rodu Leszczyńskich. W jego murach mieszkali między innymi: książę Paweł Sanguszko, Jacek Małachowski, Jan Krasicki czy Józef Potocki.

Ostatnim właścicielem „małego Wawelu” był Roman Dolański, który utracił prawo do budynku w 1945 roku. Obecnie zamek funkcjonuje również jako muzeum, hotel i restauracja.

Turyści mogą zwiedzać między innymi Zbrojownię Rycerską. Na szczególną uwagę zasługuje również klatka schodowa na dziedzińcu, która zachwyca zwiedzających wspaniałą architekturą.

Przy zamku znajduje się także przepiękny park zaaranżowany w stylu francuskim. Na zamku odbywają się także imprezy okolicznościowe, takie jak wesela czy sympozja.