Zamek w Mosznej

Zamek w Mosznej to jedna z najpiękniejszych budowli tego typu w Polsce. Budowla jest najbardziej znanym zabytkiem na opolskiej ziemi. Obiekt niegdyś pełnił funkcję rezydencji śląskiego rodu Tiele-Wincklerów.

Do 2013 roku znajdowało się w nim Centrum Terapii Nerwic. Zamek jest częściowo udostępniony dla zwiedzających. W kaplicy odbywają się natomiast kameralne koncerty, zaś w galerii prezentowane są dzieła sztuki.

Obecnie, zamek funkcjonuje jako hotel i restauracja z przepysznym menu http://alegloria.pl/pl/menu/gesina. Na zamku odbywają się ponadto różne wydarzenia kulturalne. Zamek powstał w połowie XVII wieku.

W 1896 roku, z niewyjaśnionych przyczyn, barokowa budowla stanęła nagle w płomieniach. W wyniku pożaru ucierpiała wówczas środkowa część tego obiektu, wnętrza oraz dach, jednak wszystko szybko zostało odbudowane. Budynek wyróżnia się eklektycznym stylem, w którym zdecydowanie dominują piony.

Liczne wieże, iglice oraz szczyty nadają mu bardzo bajkowego wyglądu. Ponadto, zamek otoczony jest parkiem i lasami, należącymi do Nadleśnictwa Prószków.