Czym są odnawialne źródła energii?
Pojęcie „odnawialnych” i „nieodnawialnych” źródeł energii powinno być wszystkim nam dobrze znane. Tego typu tematyka pojawia się na lekcjach geografii już w szkole podstawowej.
Niestety, jak wiadomo, pamięć bywa zawodna, a nawet, kiedy jest dobra, może być krótka. W dobie ekologicznego boomu warto przypomnieć sobie, czym są odnawialne źródła energii, by móc wprowadzać w życie ich wykorzystywanie.
Ekologiczne źródła energii, nazywane też alternatywnymi, mają zdolność odnawiania się w bardzo krótkim czasie. Ich użycie nie wiąże się z powstawaniem jakiegokolwiek deficytu, gdyż nie da się ich wyczerpać do takiego stopnia, by w pewnym momencie ich zabrakło.
Wśród odnawialnych źródeł energii można znaleźć takie elementy środowiska naturalnego jak wiatr, woda, promieniowanie słoneczne czy fale i pływy morskie. Jakie źródła nie posiadają więc zdolności tak szybkiego odnawiania się? Przede wszystkim są to paliwa kopalne, których odtworzenie trwa bardzo długo lub jest zupełnie niemożliwe.
W tej grupie znajdziemy takie popularne surowce jak węgiel, ropa naftowa czy gaz ziemny. Ich użytkowanie powoduje wyczerpywanie się naturalnych zasobów, zanieczyszczenia środowiska oraz globalne ocieplenie.