Uraz kończyny – różne rodzaje rehabilitacji

Uraz kończyny – różne rodzaje rehabilitacji
przepuklina nadbrzuszna

Bez wątpienia to właśnie urazy kończyn są tymi, z którymi to najczęściej zgłaszamy się do ortopedy. W praktyce są to zazwyczaj złamania kości rąk, nóg, a także ich zwichnięcia lub skręcenia. Przypadki te są mimo wszystko dość różne od siebie, tak samo jak metody ich leczenia i radzenia sobie z przywróceniem całkowitej sprawności. Chyba najpopularniejszym rodzajem rehabilitacji stosowanej w przypadku urazów kończyn jest kinezyterapia, czyli leczenie ruchowe. Jak sama nazwa wskazuje, związana jest ona przede wszystkim z ruchem, który to stanowi najlepszy środek leczniczy i regeneracyjny.

Gimnastyka lecznicza dopasowywana jest oczywiście do każdego przypadku indywidualnie a ponadto powinna być nadzorowana przez doświadczonego specjalistę. Bez wątpienia to właśnie ćwiczenia i ruch mają największy udział w powrocie do totalnej sprawności fizycznej. Obok gimnastyki równie często wymienia się też masaż. Wśród jego dobroczynnych skutków można wskazać między innymi pobudzanie przemiany materii i krążenia. Dodatkowo, masaż wspomaga funkcjonowanie mięśni oraz stawów.

W przypadku kiedy uraz kończyny stanowi dla pacjenta dość traumatyczne przeżycie, masaż może też odprężać go i uwalniać od napadów lęków i stresów. Korzystne działanie psychiczne tej metody z pewnością przełoży się na bardziej efektywne rezultaty innych rodzajów rehabilitacji. Wśród nich szczególne miejsce zajmuje krioterapia. To bez wątpienia niezwykle wszechstronna metoda leczenia, która nie tylko łagodzi dolegliwości, ale też relaksuje i wpływa pozytywnie na kondycję psychofizyczną. Do leczenia urazów kończyn i innych schorzeń wykorzystuje ona niskie temperatury, które przejawiają działanie łagodzące.

Najczęstsze powikłania urazów kości

Choć w większości przypadków lekarze bardzo dobrze radzą sobie z leczeniem urazów kończyn i innych kości, nie zawsze mają oni wpływ na mogące pojawiać się powikłania. Wśród nich wymienić można między innymi uszkodzenie nerwów. Same złamania kości nie pozostawiają zwykle widocznych ubytków w funkcjonowaniu, które to powodować mogą jednak uszkodzenia nerwów. Najczęściej dochodzi do takich sytuacji w przypadku ucisku lub też przerwania nerwu przez odłamek kostny. Choć w wielu sytuacjach dany nerw można zespolić, nie zawsze będzie on jednak funkcjonował tak samo jak wcześniej, powodując niedowłady lub niepełnosprawności.

Prawie każdy uraz kości prowadzi do tego, że musi ona zostać unieruchomiona w szynie lub też gipsie. W zależności od stopnia złamania unieruchomienie takie trwać może nawet kilka tygodni, co znacząco ogranicza wtedy możliwości funkcjonowania pacjenta. Długotrwałe unieruchomienie stawu powoduje jednak czasową utratę jego zakresu ruchu, nazywaną przykurczem. W związku z tym w przypadku skomplikowanych złamań potrzebne są długie miesiące rehabilitacji, ponieważ tylko one będą w stanie przywrócić pełną sprawność ruchową. Choć zwykle same zabiegi i ćwiczenia są wystarczające, warto też zaznaczyć, że przykurcze można w skrajnych przypadkach leczyć nawet operacyjnie.